Kolay ve bir o kadar da zorlu bir burun estetiği sonrası çok dikkat edilmelidir. 1-2 saat süren cerrahi işlem sonunda size düşen önemli görevler vardır. Dokunun yerine oturması sürecinde burnunuzu iyi korumalısınız.

Burun estetiği sonrası bir hafta boyunca burnu düzgün hale getirebilmek için alçı kullanılır. Bu süreçte gözaltında ve burun çevresinde şişlik ve morluklar olması normal bir durumdur. Korkmamak gerekir ve bunun en pratik yöntemi bıkmadan usanmadan buz tedavisi yapmaktır. Şişliklerden kurtulmak için yüksek yastıkta yatılmalıdır. Bununla birlikte anestezinin etkisinin geçmesiyle ağrılar çıkmaya başlayacaktır. Doktorun verdiği ilaçları kullanarak ağrıyı biraz olsun dindirebilirsiniz. Bir hafta kadar kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaması gerekir. Doktorunuzun belirttiği zamana kadar ağızdan yiyecek alınmamalıdır. Güneş ışığı alan çok sıcak yerlerde kalmamaya dikkat etmelisiniz. Ilık suda kısa süreli duş alabilirsiniz. İlk başlarda nefes problemi çekeceğinizden dolayı zor günler geçirebilirsiniz. Nefes almayı kolaylaştırabilmek için buhar tedavisi yapılabilir. Bir hafta sonra plastik alçı çıkarılmaktadır. Çıktıktan sonra rahatlayacaksınız. Alçıdan sonra burun nazikçe temizlenmelidir. Burnunuza darbe almamalısınız. Dik pozisyonda oturmalı, geniş kıyafetler tercih etmelisiniz. Eğer gözlük kullanıyorsanız, doktorunuzun belirlediği süreye kadar takılmaması gerekir. Burun yeni yapıldığı için hassas olacağından ağırlık yapacak ve sizin için kötü sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca ağır sporlar yapılmamalı, öne eğilme pozisyonunu kullanmamalısınız. Mesela yüz üstü yatmak çok tehlikelidir. Daima sırtüstü yatılmalıdır. Burnunuzun hissini dokulardan dolayı kaybedersiniz. Doku zamanla vücuda alışacaktır. Doktorun isteği üzerine burnunuza ufak dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Ödem artırıcı besinler tüketebilirsiniz.

Bir ay sonra normal yaşamınıza dönebileceksiniz. Keşke değil de hep iyi ki burun estetiği yaptırdım diyeceksiniz. Çevrenizdekilerin de ilgisini çekecek, kendinize olan özgüveniniz artacaktır.