FUE de verici alandan saçlar( foliküler üniteler) kafa derisi kesilmeksizin özel tasarlanmış ve çapı 1 mm den küçük özel kök çıkartıcı iğneler kullanılarak tek tek alınır ve yine saçsız bölgelere tek tek ekilir.

Fue Yöntemi İle Saç Ekimi

Foliküler ünitedenen yapı, dermal bir kılıf ile çevrelenmiş ve içerisinde 1-4 adet kıl folikülü barındıran ve etrafındaki damarsal ve sinirsel ağ ile anotomik ve fizyolojik bir bütünlük oluşturan yapılardır. Foliküler ünite nakli 1996 larda tanımlanmış 40 yıllık saç ekimi tarihinde devrim niteliği kazanmıştır. Foliküler ünite genellikle iki yada üç saç folikülü (saç kökü) içeren ve kendi içerisinde bütünlük arzeden bir yapıdır.Follicular unit extractionyöntemi esas olarak foliküler ünitelerin elde edilmesinde kullanılan, foliküler ünite çıkartma işlemidir. Saçlı deriden, kesme ve dikme işlemi olmadan sadece foliküler ünitenin çıkartıldığı bir tekniktir. Foliküler üniteleri çıkartmak için özel tasarlanmış uç yapısı olan değişik çaplarda lümenli iğneler kullanılır. Foliküler üniteler 1 mm den küçük çaplarda ve ‘Saç Folikülü Çıkartıcı İğne’ (Follicular Unit Extractor) ile alınmaktadır. Yine ekim işlemi özel bir şekilde yapılmakta santimetre kareye 50-60 foliküler ünite (100-120 saç teli) ekmek mümkün olmaktadır.

FUE Yönteminin Avantajları

Saç alınan yerde kesme ve dikme işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgedeki 1 mm den küçük çaplı delikler oluşur ama bu delikler birkaç günde kapanır ve iz bırakmadan iyileşir.

Başın her tarafından saç kökü alınabilir, sadece arka kısıma bağımlı kalınmaz. Hatta ihtiyaç halinde göğüs kılları gibi vucut kılları da alınıp başa ekilebilir. Baş tan alınan köklerde vücudun başka bölgelerine ( örneğin bıyık gibi ) ekilebilir.

Bir seansda kişinin saç sıklığına ve yapısına bağlı olarak maksimum 5000 greft’e kadar çıkılabilir; ama genel ortalaması 2500 ile 3500 gref arasındadır . Her kök te 1 ila 4 (bazen 5) arası değişen genellikle de 2-3 adet saç teli bulunur. Ortalama bir seansda 7000-15000 saç teli nakledilebilir.

Alınan foliküler ünit çapı 1mm den küçük olduğu için ekim yapılacak yerde de çok küçük deliklerden ekim yapmak mümkün olur. Buda daha yoğun ve daha estetik ekim anlamına gelir. Santimetrekareye 60-80 hatta daha fazla kök ekmek mümkündür.
Operasyon esnasında hiçbir cerrahi ağrı ya da stresi yaşamazsınız. Bu yöntem sayesinde belirli bir süre dikişleri taşımak ya da dikişleri aldırmak durumu yaşamazsınız.

FUE Saç Ekim Aşamaları

1. Aşama: Operasyon için hazırlık aşaması olup yaklaşık 1 saat sürer. Ekim yapılacak bölgelerin fotoğraf çekimleri, kök toplanacak bölge ile nakledilecek bölgenin belirlenmesi ve planlaması bu aşamada yapılır. Folikül çıkartma işleminden önce donör alandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur.

2. Aşama: Saç kökleri bulundukları yerden özel iğnelerle tek tek alınır. Bu iğneler 0.5 – 0.9 mm çapında özel uç tasarımı olan, içi lümenli (tüp şeklinde) iğnelerdir. İğne, lümeni saç kılını ortalayacak şekilde deriye yaklaştırılır ve 6-7 mm kadar, kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Saç kılı ve kökü kendisini çevreleyen çok küçük deri dokusu ile birlikte çıkartılır. Bir mikropenset ile nazikçe çekilir ve foliküler ünit gevşek tabandan ayrılarak gelir.

3. Aşama: Saç ekilecek alana ait kanalların açılmasıdır. Yaklaşık 1-2 saat kadar sürer. Ekim yapılacak alanın anestezisi yapıldıktan sonra köklerin kalınlık ve derinliğine göre hazırlanmış özel kanal açıcılar sayesinde yapılmaktadır.

4. Aşama: Açılan özel aletler yardımıyla minik lateral slit yöntemiyle kanallar açılır ve saç kökleri özel micro cerrahi pensetler yardımıyla yerleştirilir. Köklerin yerleştirilmesi 3 ila 6 saat aralığı kadar sürmektedir. Saç ekim yapılacak alan kişiye özel yüzüyle uyumlu ve doğal bir saç çizgisi oluşturulur.

Ekilen saçlar yıkamalarla birlikte geçici olarak dökülür.2-3 ay sonra tekrar çıkmaya başlar 6 ay sonunda %80-90 çıkmış olur 8 – 12 ay sonunda doğal istediğiniz uygulamayı yaptıracağınız saçlara yeniden sahip olursunuz.

 

  • Merak Ettiğiniz Konu Hakkında Bilgi Almak için Lütfen 0530 146 95 45-0216 354 55 57 nolu Telefonlardan Bana Ulaşınız…

    Arzu Çetin Estetik Danışmanı