Saç ekimi işleminin en önemli detayı saç ekimi yapıldıktan sonra kafa da çok doğal naturel bir görünüm elde edilmesidir. İşlemin yapıldığı belli olan doğal olmayan bir görüntü kişi üzerin de negatif etkiler bırakır. Saçın ekildikten sonra kafa da en doğal görünmesinin başlıca faktörü saç çizgisinin yüze ve kafaya uygun şekilde oluşturulmasıdır ki bu en önemli detaydır.

Saç çizgisi alnımızla saçımızın birleştiği hattı belirleyen çizgisi olmasıdır.

Naturel görünüm kazanmak için saç çizgisinin çok iyi şekil de belirlenmesi gereklidir. Bu saç çizgisi belirlenirken bir çok noktaya dikkat edilmelidir. Saçsız bölgenin genişliği ve dökülmenin hala devam edip etmediği göz önüne alınmalıdır. Saç ekimi işlemin de saç da açılacak deliklere yerleşimi yapılacaktır. Köklere ekilen saçların yerine uyumu çok önemlidir. Ekilen saçların yönü de diğer önemli bir husustur. Saçların çıkma yönüne göre ayarlanmalıdır.

Saç ekimi işleminde kişi ye özel alet kullanılır. Muayene sırasında da saç çizgisi bilgisayar ortamın da görsel olarak kişiye gösterilir. Her kişinin kafa şekli kafa yapısı farklıdır bu sebep ile yapılacak saç çizgisi şekli kişiye özel olarak belirlenmelidir. Kafamız da ilk göze çarpan kısım saç çizgisi olduğundan bu çizgi netleştirilirken mutlaka doğal görünüm olması için kişi üzerin de dikkatle belirlenmelidir.Saç çizgisinin başlangıç ve bitiş noktası dikkatle belirlenmelidir. İşlem sonrasın da oluşacak sonuçlar hastaya en başın dan detayları ile anlatılmalıdır. Negatif pozitif her nokta detayları ile anlatılmalıdır. Saç çizgisi çok dikkatle yapılmalıdır.

Doğabilecek en ufak bir hata geriye dönülmesi çok zor bir durumdur. Saç çizgisi her detay göz önüne alınarak belirlenmelidir. Saç çizgisi ve saç ekimi uygulaması kişi de kalıcı bir durum olmasından dolayı kesinlikle çok hassas davranılmalı ve geri dönüşü olmayan nokta da çok dikkat edilmelidir.

Doğal Saç Çizgisi Nasıl Oluşturulur?

Alın bölgesinin saçlı alanla birleştiği saç sınırına “Saç Çizgisi” deriz. Saç ekimi operasyonunun her aşaması ciddi tecrübe gerektiren öneme sahiptir fakat kuşkusuz ki saç ekiminin en önemli noktası, ön saç çizgisine doğallığın verilebilmesidir. Doğal görünümlü bir saç çizgisinin elde edilebilmesi için; operatörün el becerisinin yanında bir bakıma sanatsal yeteneğinin de olması gerekir. Saç çizgisi yüzdeki sınırlarla uyum içinde olmalı ve bu nedenle estetik açıdan belirli matematik kurallar içinde gerçekleştirilmelidir. Saç çizgisinin doğallığı, yapılan işlemin doğru ve doğal görüntüsüyle tam olarak ilgilidir.

Saç Çizgisinin Oluşturulması:

Ön saç çizgisi oluşturulurken kişinin açıklık alanı, verici bölgeden alınan greftlerin (köklerin)miktarı, kişinin yaşı ve beklentileri dikkate alınmalıdır.Saç köklerinin sağlıklı olarak beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği kanalların, ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir.Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açıları, dökülme yaşanmadan önceki saçların ya da varolan saçların açıları yönünde olmalıdır.Kanallar kişiye özel açılmalıdır (kanal açan silindirik aletler farklı mm.’lerdedir). Çünkü saç köklerinin uzunluğu ve çapı kişiden kişiye değişir. Kişiye özel, saç kökü ve çapı hesaplanarak kanal açılmalıdır.

Bir ekimin doğal olup olmadığı, doğru uygulanıp uygulanmadığı en çok, yapılan saç çizgisine bakılarak anlaşılır. Bu nedenle kişiye uygulanan saç çizgisi, ekimin en önemli aşamalarındandır.

Erkeklerde hafif V şeklinde doğal bir saç çizgisi vardır ve bu saç çizgisinde her kişide farklı bir saç yönü oluşur. Başarılı bir ekimde, bu yöne dikkat edilerek doğal bir saç çizgisi oluşturulur.